Gotowi do przejęć banków w Polsce
Federico Ghizzoni | Strategia wobec Pekao jest bez zmian – mówi prezes Unicredit Maciejowi Rudke i Krzysztofowi A. Kowalczykowi.
Rz: Nowy polski rząd nakłada nowy podatek na aktywa instytucji finansowych, którego płatnikiem będą głównie banki. Jak pan ocenia jego możliwe konsekwencje?
Federico Ghizzoni: Jako Unicredit z zasady nie komentujemy decyzji rządów w krajach, w których działamy, ale chcę podkreślić, że bardzo ważne jest, aby wprowadzane regulacje nie osłabiały sektora bankowego. Doświadczenia innych krajów europejskich uczą nas, że słaby sektor bankowy ma negatywny wpływ na gospodarkę, generuje mniej zysków i płaci mniejsze podatki. Polska powinna utrzymać to, co wyróżniało ją w ostatnich latach: silny i stabilny system bankowy, który z pewnością miał duży wpływ na rozwój gospodarki.
W przypadku Pekao podatek bankowy może pochłonąć ok. 20 proc. rocznego zysku netto banku. Czy Unicredit rozważa zmniejszenie swojego zaangażowania w Polsce?
Strategia Unicredit w Polsce przewiduje dalsze wspieranie Banku Pekao. Nie zmienia się nic w naszej polityce w stosunku do Polski i do Pekao, który jest silnym, innowacyjnym bankiem z wysokim kapitałem. Uważam, że w kolejnych latach bank będzie miał duże możliwości zrównoważonego wzrostu. Jesteśmy inwestorem długoterminowym i takim pozostajemy.
Podatek i dodatkowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta