Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W delegacji chodzi o wysokość, a nie nazwę świadczenia

10 grudnia 2015 | Praca i ZUS | Paulina Gromadzińska
Paulina 
Gromadzińska, Senior Associate w kancelarii 
Góralski & Goss Legal w Warszawie
źródło: materiały prasowe
Paulina 
Gromadzińska, Senior Associate w kancelarii 
Góralski & Goss Legal w Warszawie

Firma transportowa może przyznać kierowcom jedną należność z tytułu podróży służbowych, nadając jej dowolną nazwę. Wysokość tego świadczenia musi jednak pokrywać minimalną dietę i ryczałt za nocleg.

Od 3 kwietnia 2010 r., kiedy to do ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców dodany został przepis art. 21a, podróże odbywane przez kierowców w ramach wykonywania umówionej przez nich pracy są uznawane za podróże służbowe w rozumieniu kodeksu pracy. W związku z tym kierowcom przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem zadania w delegacji, ustalane na zasadach określonych w art. 77 [5] § 3–5 k.p.

Stosowanie tych przepisów budzi jednak szereg wątpliwości, w szczególności w świetle ostatniego, wywołującego wiele kontrowersji, orzecznictwa Sądu Najwyższego w przedmiocie zasad ich interpretacji, które zapoczątkowała uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 12 czerwca 2014 r. (II PZP 1/14).

Jak zatem przedsiębiorcy transportowi powinni stosować przepisy dotyczące wypłacania kierowcom należności z tytułu odbywania przez nich podróży służbowych, aby nie narazić się na negatywne skutki prawne, w tym roszczenia kierowców, a jednocześnie uniknąć wzrostu kosztów prowadzenia działalności?

Firmowe reguły

Co do zasady pracodawcom niebędącym państwowymi ani samorządowymi jednostkami sfery budżetowej (tzw. pracodawcom prywatnym) ustawodawca pozostawił możliwość ustalenia warunków wypłacania pracownikom należności z tytułu podróży służbowej –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10317

Wydanie: 10317

Spis treści
Zamów abonament