Przedawnienie odroczone w czasie
Pięcioletni termin, w którym płatnik może żądać zwrotu nienależnie opłaconych składek, biegnie od dnia wydania przez ZUS zawiadomienia o nadpłacie, nawet gdy stało się to po upływie okresu przedawnienia.
W pewnych sytuacjach po stronie płatnika może wystąpić nadpłata składek ZUS. Mamy wówczas do czynienia ze składkami nienależnie opłaconymi. Chociaż ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa o sus) nie definiuje tego pojęcia, to w doktrynie wskazuje się, że obejmuje ono dwa przypadki:
- gdy istniała podstawa prawna do opłacenia składki, jednak wpłacono ją w kwocie wyższej niż należna, oraz
- gdy składka została opłacona mimo braku podstawy prawnej.
Z punktu widzenia płatnika składek istotne są w tym kontekście zasady ubiegania się o zwrot nienależnie wpłaconych kwot i terminy przedawnienia. Zasady te reguluje art. 24 ustawy o sus.
Najpierw rozliczenie...
Składki nienależnie opłacone ZUS w pierwszej kolejności zalicza na poczet zaległych i bieżących składek, a w razie ich braku – na poczet przyszłych wpłat, chyba że płatnik złoży wniosek o ich zwrot. Jednocześnie ZUS ma obowiązek poinformować płatnika o kwocie nienależnie opłaconych składek, jeśli przekracza ona koszty upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (obecnie to kwota 11,60 zł). Gdy płatnik wystąpi o zwrot nadpłaty, ZUS powinien go dokonać w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku w tej sprawie. W przeciwnym wypadku musi doliczyć do nadpłaty odsetki według stawki właściwej dla zaległości podatkowych, liczonych od dnia złożenia wniosku.
...potem zwrot
Ubiegając...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta