ZUS wyrówna ubytek w wynagrodzeniu
Warunkiem uzyskania prawa do zasiłku wyrównawczego nie jest samo obniżenie zarobków pracownika. Musi istnieć związek obniżki z poddaniem się rehabilitacji zawodowej, aby przy mniejszej sprawności mógł podjąć tę samą lub inną pracę.
ZUS wypłaca to świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego lub chorobowego. Ułatwia to pracownikowi zachowanie aktywności, gdyż wyrównanie przysługuje przez czas rehabilitacji zawodowej nawet przez 24 miesiące.
Jakie podstawy
Zasady przyznawania prawa do zasiłku wyrównawczego z ubezpieczenia wypadkowego są dość skomplikowane i wymagają sięgnięcia do dwóch ustaw:
- z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 1242 ze zm., dalej: ustawa wypadkowa),
- z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014r., poz. 159 ze zm., dalej: ustawa zasiłkowa).
Artykuł 6 ust. 1 ustawy wypadkowej wymienia świadczenia przysługujące z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, zaliczając do nich m.in.:
- zasiłek chorobowy – dla ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową,
- świadczenie rehabilitacyjne – dla ubezpieczonego, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta