Nieprzemyślany ruch przełożonego można zaskarżyć
Wypowiedzenia umowy nie można cofnąć bez zgody pracownika. Warto się więc wcześniej zastanowić, czy faktycznie są podstawy do tej decyzji i czy to rozwiązanie jest jedyne. Tym bardziej że wadliwe postępowanie podwładny może podważać przed sądem.
Nieprawidłowe decyzje też są skuteczne
Niedopuszczalne jest wypowiedzenie zmieniające warunki pracy polegające na przekształceniu umowy na czas nieokreślony w jej wersję terminową. Jeżeli jednak szef go dokona, wywoła skutki prawne.
Czy wolno przekształcić umowę bezterminową w terminową za pomocą wypowiedzenia zmieniającego?
Nie.
Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy polegające na przekształceniu umowy na czas nieokreślony w terminową jest niedopuszczalne. Gdyby jednak do tego doszło, wywoła to skutki prawne.
Art. 42 § 1 k.p. stanowi, że przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia warunków pracy i płacy wynikających z umowy. Nie oznacza to jednak, że w drodze wypowiedzenia zmieniającego można zmienić każdy element łączącego strony stosunku pracy.
Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z 28 kwietnia 1994 r. (I PZP 52/93) stwierdził, że „nie jest dopuszczalna – przez dokonanie wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1 k.p.) – zmiana rodzaju umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę na czas określony". W opinii SN zmiana taka wykracza poza pojęcie „warunki pracy i płacy", o których mowa w art. 42 k.p. W sposób nieuzasadniony prowadzi do ograniczenia uprawnień pracownika w korzystaniu ze środków ochrony prawnej przed bezprawnym wypowiedzeniem. Zatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta