Słabnie popyt na elektroniczne gadżety
Po raz pierwszy w historii światowe wydatki na komputery, tablety i komórki będą w 2016 r. mniejsze niż rok wcześniej.
magdalena lemańska
Liczba sprzedanych w tym roku na świecie komputerów, tabletów i smartfonów jeszcze odrobinę wzrośnie (o 1,9 proc. do 2,44 mld), ale wpływy z tej sprzedaży już nie – po raz pierwszy w historii mają spaść o 0,5 proc. – prognozuje firma Gartner.
Najwięcej sprzeda się oczywiście smartfonów – 1,96 mld. Ale to koniec dobrych wiadomości dla producentów. Sprzedaż żadnego rodzaju urządzeń (prócz drogich laptopów) nie wzrośnie już w porównaniu z 2014 r. Samym komórkom nie uda się natomiast rozgrzać rynku na tyle, by wzrosła łączna wartość wydatków na elektroniczne urządzenia. Trzeba jednak podkreślić, że ich sprzedaż będzie stabilnie rosła i w 2018 roku przekroczy już według prognoz 2 mld urządzeń.
Polacy wolą smartfony z wyższej półki
Na koniec tego roku według Gartnera 82 proc. telefonów komórkowych, jakie trafią na rynek, będzie smartfonami.
– Obserwujemy jednak, że w grupie smartfonów coraz chętniej kupowane są modele prostsze, z niższej półki. Użytkownicy wymieniający swoje telefony także często szukają prostszego urządzenia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta