Należności za zakaz bez ZUS
Odszkodowanie otrzymane przez byłych pracowników z tytułu zakazu konkurencji po rozwiązaniu stosunku pracy nie podlega składkom na ubezpieczenia społeczne, ale jest opodatkowane.
Strony na podstawie przepisów kodeksu pracy mogą zawrzeć umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W umowie takiej określa się okres obowiązywania zakazu konkurencji oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy. Powstrzymywanie się od prowadzenia działalności konkurencyjnej jest więc odpłatne w formie odszkodowania.
Odszkodowanie ustalają w umowie strony tej umowy, jednakże nie może ono być niższe od 25 proc. wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji; odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach.
Zwolnienie ze składek ZUS
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe podstawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta