Kilka kroków od działalności gospodarczej do spółki komandytowej
Jeśli jednoosobowa firma nie odpowiada już skali działalności i związanemu z nią ryzyku, warto rozważyć zmianę formy prowadzenia biznesu na spółkę komandytową, która oferuje możliwość ograniczenia odpowiedzialności wspólników, przy zachowaniu korzystnego sposobu opodatkowania przychodów.
Sposobów na zmianę prowadzenia biznesu jest co najmniej kilka. Do czynników decydujących o wyborze konkretnego sposobu mogą należeć w szczególności: czas trwania procesu zmiany formy na spółkę komandytową, obowiązki podatkowe, koszty określonych czynności prawnych czy kwestie związane ze stopniem złożoności stosunków prawnych, w tym możliwością przeniesienia np. posiadanych koncesji i zezwoleń lub kontynuowania umów zawartych przez jednoosobowego przedsiębiorcę.
Jeden z kilku sposobów
Jednym ze sposobów może być przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Przekształcenie jednoosobowej działalności jest formą transformacji, na skutek której powstaje nowy podmiot – spółka przekształcona. Przekształcenie jest głównie procesem formalnym, prawnym, tj. nie wiąże się z istotnymi zmianami organizacyjnymi w prowadzeniu działalności, np.: z koniecznością integracji przedsiębiorstw (występującą w procesach połączenia) czy rozdzielenia działalności przedsiębiorstwa (w procesach podziału).
Kodeks spółek handlowych dopuszcza możliwość przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej wyłącznie w spółkę kapitałową (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta