Kto pomoże bankrutującym
Nowe prawo restrukturyzacyjne, które weszło w życie 1 stycznia 2016 r., ma usprawnić, przyśpieszyć i zwiększyć skuteczność procedur mających na celu ratowanie przedsiębiorstw. Nie oznacza to jednak, że są to przepisy łatwe i proste – do samodzielnego zastosowania. W ich skutecznym wykorzystaniu pomogą doradcy restrukturyzacyjni.
W przypadku utraty płynności finansowej lub innego kryzysu silnie oddziałującego na kondycję firmy, przedsiębiorcy i menedżerowie najczęściej starają się radzić sobie samemu lub korzystać z pomocy wewnętrznych służb finansowo-prawnych. Jak pokazuje praktyka, wyjście w ten sposób z impasu udaje się tylko nielicznym. Za najczęstszy powód upadłości uznaje się „czynni- ki zewnętrzne", a nie brak praktycznego doświadczenia w procesach restrukturyzacyjnych. Natomiast według badań głównym problem jest spóźniona i bierna postawa przedsiębiorców wobec kryzysu. Wiele osób uważa, iż wystarczy intuicja i ewentualnie przeczytanie przepisów upadłościowych, by poradzić sobie w trudnej sytuacji. Restrukturyzacja to złożone zagadnienie i dlatego należy korzystać z wiedzy specjalistów. W sytuacji zagrożenia upadłością przedsiębiorcy nie powinni eksperymentować, błędy mogą być nieodwracalne i kosztowne.
Druga szansa dla biznesu
Polityka nowej szansy i ściśle związane z nią prawo restrukturyzacyjne to dwa duże kroki w kierunku zmiany filozofii podejścia do niewypłacalności. To zmiana kultury likwidacji na kulturę restrukturyzacji. Ideą wprowadzenia nowych przepisów jest usprawnienie procedur umożliwiających ratowanie zagrożonych firm i zwiększenie ich efektywności. W myśl nowej filozofii przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z procedur naprawczych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta