Naprawdę było świetnie?
Czy przyczyną rozbiegania się ocen opartych na wskaźnikach i gorszego samopoczucia społeczeństwa była tylko propaganda zwycięskiej opcji politycznej?
Bogdan Miedziński
Choć tytuł artykułu prof. Jana Czekaja „Stracone ćwierćwiecze?" (11 stycznia) sugeruje, że jego przedmiotem jest historia polskiej transformacji, to w rzeczywistości chodzi w nim o problem na wskroś aktualny. W istocie autor zadaje pytanie, czy możliwe jest wejście na ścieżkę przyśpieszonego rozwoju. Kwestia ta stanowi temat gorących dyskusji nie tylko ekonomistów, stała się też przedmiotem debaty politycznej.
Swój sceptycyzm co do możliwości ziszczenia zamiaru ekipy rządzącej autor opiera na doświadczeniach transformacji. Zadaje pytanie, czy istniał alternatywny sposób gospodarowania, który pozwalałby na szybsze tempo wzrostu. Jak się wydaje, dochodzi do wniosku, że w zasadzie nie można było lepiej, skoro dynamika PKB w minionym ćwierćwieczu wyniosła średnio 3,2 proc., podczas gdy w krajach Europy Wschodniej tylko 1,9 proc.
Argumentacja prof. Czekaja, aczkolwiek odwołująca się do przesłanek zdroworozsądkowych, budzi wątpliwości. Wypada żałować, że autor...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta