Jak nawracać Żydów
Ks. Waldemar Chrostowski, teolog, biblista | Orędzie Ewangelii jest skierowane do wszystkich ludzi, a więc również do Żydów, którzy zresztą byli jego pierwszymi adresatami. Tak więc zobowiązanie do ewangelizacji wszystkich ludzi pozostaje stale aktualne. Istnieje tylko problem, jak ma być realizowane wobec Żydów.
Rz: W grudniu ubiegłego roku, z okazji 50. rocznicy ogłoszenia „Nostra aetate", deklaracji o stosunku Kościoła katolickiego do religii niechrześcijańskich, Watykan opublikował dokument. Według polskich mediów mowa jest w nim między innymi o tym, że Żydów nie należy nawracać na chrześcijaństwo. To może być dla znaczącej części katolików zaskoczeniem. Czyżby Kościół rezygnował ze swojej misji, którą jest niesienie światła Ewangelii całej ludzkości?
Gdy dowiedziałem się o tym dokumencie i poznałem go ze streszczeń, poczułem niemałe zaniepokojenie. Postanowiłem sięgnąć do źródła i przeczytałem wersję angielską. W połowie stycznia na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski ukazała się wersja polska, ale – niestety – ten przekład pozostawia sporo do życzenia. Dokument zawiera 49 punktów, usystematyzowanych w siedmiu rozdziałach. Warto zwrócić uwagę na jego tytuł, którym jest cytat z Listu do Rzymian: „Dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne". Podtytuł brzmi: „Refleksje nad kwestiami teologicznymi z zakresu relacji katolicko-żydowskich z okazji 50. rocznicy »Nostra aetate« (nr 4)". Tytuł i podtytuł stanowią świadectwo znaczącego postępu, gdyż autorzy kładą główny akcent na teologiczne i religijne wyjaśnienie natury wzajemnych relacji, co nie było częste w teorii i praktyce stosunków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta