Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poeci na służbie

30 stycznia 2016 | Plus Minus | Wojciech Chmielewski
Niepojęty (dziś) triumwirat  z roku 1982: Lech Wałęsa, Adam Michnik (ten wąsik...) oraz Zbigniew Herbert śpiewają unisono w kościele św. Mikołaja w Gdańsku
źródło: EAST NEWS
Niepojęty (dziś) triumwirat z roku 1982: Lech Wałęsa, Adam Michnik (ten wąsik...) oraz Zbigniew Herbert śpiewają unisono w kościele św. Mikołaja w Gdańsku
Jarosław Marek Rymkiewicz postawiony przed sądem przez koncern Agora. Tym razem obyło się bez „Wieszania”
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Jarosław Marek Rymkiewicz postawiony przed sądem przez koncern Agora. Tym razem obyło się bez „Wieszania”
Adam Michnik całuje dłonie Wisławy Szymborskiej, nie łaskocząc już ich, niestety, wąsem. Rok 2009
źródło: Agencja Gazeta
Adam Michnik całuje dłonie Wisławy Szymborskiej, nie łaskocząc już ich, niestety, wąsem. Rok 2009

Wiersz poświęcony rządowi Beaty Szydło opublikowany dwa tygodnie temu w „Gazecie Wyborczej" na pewno był szokiem dla wszystkich wielbicieli wysmakowanej poezji Adama Zagajewskiego.

Poeci byli wyczuleni na wydarzenia w polityce już od czasów Homera. Nie cofając się jednak aż w tak dawne czasy, warto przypomnieć ich liczne uwikłania w służbę sprawie, idei, ideologii czy państwa w ubiegłym wieku. Taki Gałczyński. Przed II wojną pisał utwory inspirowane pochodami Organizacji Narodowo-Radykalnej i podlane antysemickim sosem: „I BEG YOUR PARDON, MÓJ GUDŁAJU,/ Niepr-o-wdaż? Dziwny kraj!/ Wlizałeś się gdzieś kiedyś w maju,/ a tutaj znowu maj:// I wazelina nie pomoże/ i „czeszcz mój złoty senatorze" –/ niepr-o-wdaż? Co za chamstwo! [...] przez most muzyczny xięcia Pepi/ w czwórkach, w oktawach, coraz lepiej,/ słonecznie; ONR". („Pieśni o szalonej ulicy").

Nie przeszkadzało mu to zresztą w latach powojennych pisać komunistycznych wierszy sławiących nową władzę i Kraj Rad. To już bardziej znana sprawa. Podobnie jak stalinowskie uwikłanie naszej noblistki i wielu innych twórców. Zainteresowanych tym tematem odsyłam do „Czerwonej mszy" Bohdana Urbankowskiego – w dwóch opasłych tomach komunistycznego szlamu mamy w nadmiarze.

Ale przecież i wtedy powstawały wiersze niezłe, a ponieważ dobrej poezji nigdy za wiele, dlatego wiersz „Z Korei" Wisławy Szymborskiej, będący reakcją na zaangażowanie Amerykanów w tym kraju w latach 1950–1953, pozwolę sobie przytoczyć w całości:

Wykłuto chłopcu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10357

Wydanie: 10357

Zamów abonament