Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prezes i jego mistrz

30 stycznia 2016 | Plus Minus | Krzysztof Mazurak
KOR u Kuronia, styczeń 1980, i Jarosław Kaczyński (z tyłu, z papierosem). Tak dojrzewała rewolucja
autor zdjęcia: Tomasz Michalak
źródło: Fotonova
KOR u Kuronia, styczeń 1980, i Jarosław Kaczyński (z tyłu, z papierosem). Tak dojrzewała rewolucja

Filozofia działania Jarosława Kaczyńskiego pochodzi wprost z teorii jego prawniczego mentora prof. Stanisława Ehrlicha, wedle której wola polityczna jest nadrzędna wobec prawa.

Każda książka biograficzna na temat Jarosława Kaczyńskiego musi wspominać postać prof. Stanisława Ehrlicha. Jego seminarium stało się kluczowym wydarzeniem formacyjnym dla przyszłego prezesa PiS. Ehrlich był promotorem jego pracy magisterskiej, a następnie doktoratu. Miał w zwyczaju spotykać się ze swoimi seminarzystami również na stopie prywatnej, gdzie kwestie akademickie ustępowały dyskusjom politycznym. Te wielogodzinne spotkania były na tyle ważne, że Kaczyński nazwie swojego promotora jednym ze swoich mistrzów, na równi z Józefem Piłsudskim.

Socjalizm – system konfliktowy

Kim był Stanisław Ehrlich? Trzeba przyznać, że to niezwykła postać jak na mistrza przyszłego lidera prawicy. Ehrlich pochodził z żydowskiej spolonizowanej rodziny prawniczej o wyraźnych poglądach lewicowych, która przed wojną mieszkała w Przemyślu. W trakcie wojny służył w armii Berlinga, gdzie doszedł do funkcji zastępcy dowódcy brygady do spraw politycznych.

Po wojnie kontynuował karierę prawniczą, tworząc pismo naukowe „Państwo i Prawo" oraz zostając profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Od początku był ważnym członkiem ówczesnej elity politycznej, choć od lat 60. coraz mocniej dystansował się od komunizmu.

W kontekście „wojny o Trybunał" najbardziej istotne są jednak bardzo wyraziste poglądy Ehrlicha z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10357

Wydanie: 10357

Zamów abonament