Kufel z piwem i wódką
Real Madryt jest podobno skłonny zapłacić 98 mln euro za Roberta Lewandowskiego. Byłby to rekord nie tylko Polski, ale chyba i świata.
Problem w tym, że do końca nie można mieć pewności, za kogo do tej pory zapłacono najwięcej. Nawet w czasach finansowej przejrzystości kwoty wydane na piłkarza różnią się, w zależności od tego, kto je podaje i jak się je liczy. Z jednej strony uczestnicy transferu czują potrzebę pochwalenia się rekordem. Z drugiej – wielkie pieniądze lubią ciszę. Im wyższy transfer, tym większe prowizje, podatki itp. Lepiej się nie chwalić, tym bardziej że prawa do pieniędzy czasem ma kilka podmiotów. Począwszy od klubu, który piłkarza wychował, po rozmaite firmy, agencje, a nawet banki.
Prawdopodobnie najdroższym piłkarzem świata jest Walijczyk Gareth Bale, za którego latem 2013 roku Real Madryt zapłacił Tottenhamowi Hotspur 91,2 mln euro. Taką kwotę podał agent futbolisty. Według prasy hiszpańskiej Real wydał na Bale'a 100 mln euro. W roku 2009 ten sam klub kupił z Manchesteru United Portugalczyka Cristiano Ronaldo za 94 mln euro i być może on jest najdroższym piłkarzem świata.
Ograniczone zaufanie
Brazylijczyk Neymar przeszedł z Santosu do Barcelony za 86 mln euro. Firma menedżerska, do której należała część praw do zawodnika, wystąpiła do sądu przeciw obydwu klubom, ponieważ poczuła się oszukana przy transferze. Zamiast spodziewanych ok. 34 mln euro otrzymała o ponad 20 mln mniej. Nie wiadomo, kto ma rację, nie ulega natomiast...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta