Tajemnica życia i śmierci z epoki kamienia
Zniszczyły ich epidemie, nie wytrzymali klimatu epoki lodowej, byli słabiej rozwinięci umysłowo od Homo sapiens. Co chwila pojawia się nowa teoria wyjaśniająca fenomen wygaśnięcia neandertalczyków.
Na początku bieżącej dekady prace zespołu prof. Svante Pääbo z Instytutu Maksa Plancka w Lipsku doprowadziły do rozszyfrowania genomu Homo sapiens neanderthalensis, czyli ponad 4 milionów nukleotydów, podstawowego składnika budulcowego DNA. Dzięki temu stało się możliwe porównanie zapisu genetycznego człowieka współczesnego Homo sapiens z DNA neandertalskim. Z porównania tego wynika, że te dwa gatunki się krzyżowały. Homo sapiens zachował po tym pamiątkę w swoim genomie w postaci około 4 proc. DNA neandertalskiego. Ale skoro krzyżowaliśmy się z nimi i mieliśmy wspólne potomstwo, czemu oni wyginęli, a my nie?
Na początek skrócony zarys dziejów: Homo sapiens neanderthalensis, którego przodkowie opuścili Afrykę 400 tys. lat temu, ewoluowali na Bliskim Wschodzie i w Europie. Ostatni przedstawiciele tego gatunku żyli około 25 tys. lat temu na południu Europy (Gibraltar i Włochy). Natomiast pierwsi przedstawiciele Homo sapiens, którzy wyruszyli z Afryki, zjawili się na Bliskim Wschodzie około 80 tys. lat temu, w Europie około 40 tys. lat później. Na Bliskim Wschodzie mieli 55 tys. lat na spotkania intymne, w Europie – 15 tys. lat. Czy nie zadziałała zasada naczyń połączonych, to znaczy czy ich cechy i nasze się nie pomieszały?
Wady i zalety
Zasada ta zadziałała, ich geny – a tym samym cechy – i nasze się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta