Akowcy siedzieli z nazistami
Moczarski był maltretowany i bity na nieskończenie wiele sposobów. Odmówił wszelkiej współpracy i zeznań. Usłyszał od śledczych, że żona choruje na gruźlicę, potem, że ją aresztowali... Rozmowa Roberta Mazurka z Anną Machcewicz, historykiem
Rz: Najdłużej siedział gauleiter Prus Wschodnich Erich Koch.
Zmarł śmiercią naturalną w więzieniu w Barczewie dopiero w 1986 roku.
Legenda głosi...
...że próbowano wydobyć od niego tajemnicę Bursztynowej Komnaty? Moim zdaniem to historia stworzona przez ludzi lubiących opowieści o poszukiwaczach skarbów.
Ale z jakiegoś powodu go nie stracono.
I to pozostaje niewyjaśnione. Może dlatego, że trafił do Polski dość późno, bo dopiero w 1949 roku, a proces zakończył się wyrokiem śmierci dziesięć lat później?
Dziewięć lat bez procesu? Czego od niego chcieli?
Polacy nie do końca wiedzieli, co zrobić z Kochem, bo za zbrodnie na Ukrainie chciał go również sądzić Związek Radziecki, a poza tym mogli go również sądzić Niemcy, bo nie wydał rozkazu ewakuacji ludności cywilnej przed nadciągającą Armią Czerwoną. Tylko że wtedy, w latach 50., zbrodniami hitlerowskimi nikt się jeszcze w Niemczech specjalnie nie interesował.
Skoro go jednak skazano, to dlaczego przeżył?
To już były lata 50., dostał dożywocie. Procesy zbrodniarzy hitlerowskich nie były już w centrum uwagi, generalnie wyroków śmierci albo nie orzekano, albo ich nie wykonywano. To był zresztą bodajże ostatni proces zbrodniarza hitlerowskiego w Polsce.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta