W poszukiwaniu ideologii
Za Odrą
W poszukiwaniu ideologii
Z pewnym zaskoczeniem skonstatowałem, że w prasie niemieckiej znaczna część dyskusji na temat kondycji gospodarki, problemu bezrobocia, finansów państwa przeniosła się z kolumn gospodarczych i politycznych na kolumny kulturalne. Obok recenzji książkowych, sprawozdań z wystaw muzealnych i koncertów pojawiają się często eseje poświęcone ekonomii, a ściślej -- poszukiwaniu idealnego modelu ekonomicznego.
Nie jest to tylko realizacja hasła, że polityki nie należy pozostawiać politykom, a gospodarki ekonomistom, ale także rezultat widocznej bezradności, jaką okazują wobec strukturalnych problemów gospodarczych w doskonale pod każdym względem zorganizowanym społeczeństwie rozbudowanego systemu prawa i bezbłędnie funkcjonujących grup interesów wybieralni politycy i opłacani przez związki i stowarzyszenia fachowcy. Na politycznych i gospodarczych stronach gazet spór toczy się między dwoma zasadniczymi opcjami: jedni uważają bezrobocie za problem gospodarczy, a więc do rozwiązania metodami ekonomicznymi, inni oceniają sytuację na rynku pracy jako problem społeczny, który jest do rozwiązania metodami polityki socjalnej. Z jednej strony mamy propozycje ograniczenia prerogatyw państwa i deregulacji procesów gospodarczych, z drugiej ideę poszerzenia wpływów państwa, zwiększenia zakresu interwencjonizmu i udziału w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta