Rosja między Wschodem a Zachodem
Rosja między Wschodem a Zachodem
Stosunki Rosji i Azji, położenie geograficzne i częściowe dziedzictwo Rosji na tym kontynencie wywołują nie kończące się dyskusje w kraju i poza jego granicami. Szczególnie ożyły one teraz - nie tylko zpowodu niepokojącego procesu ekspansji NATO, który częściowo wyklucza Rosję z europejskiego systemu bezpieczeństwa, ale także z powodu szybkiego, brutalnego rozwoju rosyjskiego kapitalizmu, który czyni Rosję państwem jedynym w swoim rodzaju w Europie i Azji.
Tradycyjni rusofobi (i niektórzy Europejczycy) próbują udowodnić, że Rosja nie jest i nie może być krajem europejskim. W Rosji głosom takim wtórują "wsteczne i lewicowe elementy", które wołają, że Rosja powinna porzucić demokrację w stylu zachodnim oraz kapitalizm i obrać , ,chińską drogę", czyli autorytarną drogę rozwoju gospodarczego.
Postępując zgodnie z testamentem Piotra Wielkiego, rosyjscy okcydentaliści [zwolennicy cywilizacji zachodniej -- przyp. tłum. ] promują Rosję jako europejskie mocarstwo -- zacofane, ale dążące do normalności. Jednakże wielu Rosjan, mając poczucie odrzuconych, odwraca się na wschód ku strategicznemu sojuszowi z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta