Ostrożność posunięta zbyt daleko
Kamienie milowe
Ostrożność posunięta zbyt daleko
Marek Antoni Nowicki
Zastosowanie aresztu przed ostatecznym rozpatrzeniem wniosku onakaz przymusowego osiedlenia w konkretnym miejscu jest naruszeniem prawa do wolności. Rozszerzająca interpretacja wyjątków określonych w art. 5 ust. 1 Europejskiej Komisji Praw Człowieka jest niedozwolona.
Salvatore Ciulla był oskarżony w różnych sprawach karnych. Toczyło się również przeciwko niemu postępowanie prewencyjne z ustawy z 27 grudnia 1956 r. o środkach prewencyjnych wobec osób stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa i moralności publicznej. W jednej ze spraw, wszczętej w Mediolanie, został w kwietniu 1982 r. aresztowany z podejrzeniem o udział whandlu narkotykami. Po kilku miesiącach zwolniono go. Sąd w Mediolanie skazał go na jedenaście i pół roku więzienia oraz grzywnę. Orzekł również nadzór ochronny na osiem lat. Miesiąc później, na wniosek prokuratora, sąd uchylił postanowienie o zwolnieniu z aresztu. Uznał, iż Ciulla powinien pozostawać w areszcie ze względu na ryzyko ucieczki. Sąd Kasacyjny nie zgodził się z tym. Stwierdził, iż decyzja sądu była sprzeczna z prawem oraz pozbawiona podstaw. Ani surowość wymierzonej kary, ani ucieczka współoskarżonego nie były wystarczającym uzasadnieniem ponownego umieszczenie Ciulli w areszcie. W tej sytuacji został on...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta