Prawa autorskie w stosunku pracy
Prawa autorskie w stosunku pracy
Ryszard Sadlik
W ustawie z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: ustawa) przyjęto generalnie zasadę, w myśl której prawa autorskie do utworów stworzonych przez pracowników w wyniku wykonywania przez nich obowiązków pracowniczych przypadają odpowiednio: pracodawcy w zakresie majątkowych praw autorskich oraz pracownikowi w zakresie osobistych praw autorskich.
Przypomnieć należy, że pod pojęciem autorskich praw majątkowych (art. 17 ustawy) rozumie się prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz prawo do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Natomiast autorskie prawa osobiste (art. 16) oznaczają nieograniczoną w czasie i nie podlegająca zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem iobejmują w szczególności prawo do: autorstwa utworu, oznaczenia go swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępnienia go anonimowo, do nienaruszalności jego treści i formy, decydowania o pierwszym udostępnieniu go publiczności oraz do nadzoru nad sposobem korzystania z utworu (ostatnie trzy punkty nie dotyczą twórców programów komputerowych) .
Pojęcie "utwór" jest zawarte w art. 1 ust. 1 i 2 ustawy: jest to każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta