Skarga pauliańska
Ochrona wierzycieli przed niewypłacalnością dłużnika
Skarga pauliańska
Monika Linkiewicz
Gospodarka wolnorynkowa funkcjonująca w Polsce od kilku lat ma swoje dobre i złe strony. Do złych z pewnością należą liczne afery gospodarcze, oszustwa finansowe, wyłudzanie kredytów bankowych itp. Wywołuje to u ludzi przekonanie o nieskuteczności prawa i braku zabezpieczeń. Nie da się ukryć, że polski system prawny nie jest przygotowany do obsługi wolnego rynku. Ciągle jeszcze obowiązują nie przystające do rzeczywistości przepisy i pełno jest luk w prawie. Nie jest jednak prawdą, że nasze prawo zupełnie nie chroni wierzycieli. Przykładem takim jest instytucja roszczenia pauliańskiego uregulowanego w art. 527--534 kodeksu cywilnego.
Instytucja ta wywodzi się jeszcze z prawa rzymskiego, z kompilacji justyniańskiej. Chroniła wierzyciela przed działaniem fraudacyjnym dłużnika, tzn. takim, kiedy dłużnik, mając świadomość swej niewypłacalności, w drodze czynności prawnej lub faktycznej zmniejszał swój majątek ze szkodą dla wierzycieli.
Przesłanką skierowania actio Pauliana była niewypłacalność dłużnika i pełna jego tego faktu świadomość. Przeciwko osobie trzeciej można było skierować powództwo, gdy wiedziała ona, że dłużnik wyzbywa się majątku, działając na szkodę wierzycieli. Osoba działająca w dobrej wierze odpowiadała tylko, gdy otrzymała coś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta