Rozrzutni, nie za swoje
Czy energetyka potrzebuje 50 mld USD
Rozrzutni, nie za swoje
Minister Klemens Ścierski (były szef byłego resortu przemysłu) oświadczył w telewizji, że polska energetyka wchłonie do 2020 r. 50 mld USD. Energetyka potrzebuje pieniędzy na nowe inwestycje: automatykę, oczyszczanie spalin, nowoczesne izolacje (kolosalne pieniądze idą na ogrzewanie atmosfery) , nowoczesne turbogeneratory. 50 mld USD nie jest sumą przesadzoną; średniej wielkości blok energetyczny kosztuje 30--40 mln USD, z czego 70--80 proc. kosztów to kocioł tego bloku. Poznańscy wynalazcy twierdzą, że część z tych pieniędzy może pójść w. .. błoto.
Jest wynalazek
i towarzyszący mu wieloletni konflikt. Po jednej jego stronie stoi Urząd Dozoru Technicznego -- instytucja leży na peryferiach dzisiejszych przemian politycznogospodarczych i nikt się nią nie interesuje. A że cała energetyka jest w rękach państwa, a więc bez właściciela, wynalazcy upatrują w tym sedno swych nieszczęść. UDT odpowiada za bezpieczeństwo eksploatacji urządzeń energetycznych i decyduje o metodach ich diagnozowania.
Po drugiej stronie konfliktu są wynalazcy -- z Zakładu Badania Metali Metodami Nieniszczącymi i Wytwórni Sprzętu Badawczego w Poznaniu. Kilkanaście lat temu opracowali metodę, która pozwala wyznaczyć, wykorzystując ultradźwięki, wskaźniki mechaniczne metali bez potrzeby pobierania z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta