Pośpieszne pisanie wniosku może być w przyszłości kosztowne
Naprędce przygotowana strategia rozwoju firmy poprzez eksport i nietrafiony wybór rynku lub rynków docelowych może napsuć krwi przedsiębiorcy. Nawet jeżeli uda mu się pozyskać wsparcie finansowe, w przyszłości mogą się pojawić problemy z jego prawidłowym rozliczeniem.
Fundusze unijne, które zostały zarezerwowane dla przedsiębiorców, można podzielić według rodzajów wspieranych projektów. Z jednej strony mogą to być zatem szeroko rozumiane projekty badawcze i rozwojowe, z drugiej wspierające inwestycje, zarówno te podnoszące konkurencyjność, jak i związane np. z ekologią. Firmy mogą także korzystać z dotacji na zakup usług doradczych i wsparcia ze strony jednostek otoczenia biznesu. Wreszcie część unijnych środków przeznaczono na rozwój procesów związanych z umiędzynaradawianiem, czyli przede wszystkim rozwój eksportu.
Samodzielnie lub grupowo
W tym ostatnim przypadku występuje wiele modeli takiego wsparcia. Zdarza się, że za projektami przewidującymi kompleksową promocję firm, ich produktów, regionu stoją instytucje otoczenia biznesu, zrzeszenia firm, samorządy lub jeszcze inne podmioty. W takich sytuacjach poszczególni przedsiębiorcy nie przygotowują samodzielnie wniosku o dofinansowanie, a tylko mają szansę przyłączyć się do takich projektów. W takich wypadkach – jak wskazuje Anna Misiołek z firmy Abbeys – warto zwrócić uwagę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta