Bez konkursu na leki w programie 75+
Senat ma szansę na rozwiązanie wątpliwości dotyczących arbitralności i braku transparentności w doborze leków dostępnych bezpłatnie dla seniorów – przekonują prawnicy.
Senacka Komisja Zdrowia 5 kwietnia zarekomendowała Senatowi RP przyjęcie bez poprawek uchwalonej przez Sejm ustawy w sprawie programu 75+, czyli rozwiązań dotyczących sfinansowania bezpłatnych leków dla seniorów. Jak pamiętamy, jedną z nagłośnionych przez media wątpliwości dotyczących ustawy była kwestia metody kwalifikacji leków do wykazu bezpłatnych leków dla seniorów. W opinii Biura Analiz Sejmowych (BAS) ukształtowanie sytuacji prawnej adresatów (jak można przypuszczać: producentów leków, dystrybutorów, aptek, pacjentów) przez objęcie danego produktu wykazem bezpłatnych leków dla seniorów nie może nastąpić w przewidzianej w ustawie formule obwieszczenia, ponieważ obwieszczenie nie jest ani decyzją administracyjną, ani źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Według BAS najwłaściwszą formą rozstrzygnięcia, które leki zostaną objęte programem, jest określenie ich listy w formie rozporządzenia. Odnosząc się do tych uwag, wiceminister zdrowia wyjaśnił we wtorek senatorom z Komisji Zdrowia, że resort chciałby przekazać obwieszczenie do konsultacji z trzy-, czterotygodniowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta