Pisarz ze skalpelem w dłoni
Jo NesbØ, autor powieści kryminalnych | Powieść kryminalna odgrywa we współczesnym społeczeństwie rolę terapeutyczną. Zaspokaja potrzebę przeżywania napięcia oraz potrzebę bezpieczeństwa: wiemy bowiem, że na końcu książki powrócimy do stanu równowagi.
Rz: Dlaczego skandynawskie kryminały są tak popularne?
Nie wiem! Często jestem o to pytany: dlaczego norweskie i ogólnie skandynawskie kryminały są tak popularne za granicą. Nie mam pojęcia! Zdarza się, że udzielam na takie pytania sprytnych odpowiedzi, ale prawda jest taka, że nie wiem. Kryminały skandynawskie stały się towarem eksportowym dzięki takim autorom, jak Sjöwall i Wahlöö, szwedzkim „ojcom chrzestnym" kryminału, którzy stali się popularni w Europie już w latach 70. Ich twórczość sprawiła, że kryminały przeniosły się z kiosków do poważnych księgarń i były recenzowane na równi z inną, poważną literaturą. Dzięki temu wielu młodych i zdolnych pisarzy w Skandynawii, którzy może w innym przypadku wybraliby inne gatunki literackie, zdecydowało się na kryminał. Także niektórzy wielcy i poważani pisarze w Skandynawii, znani wcześniej z innych rodzajów pisarstwa, w pewnym momencie zdecydowali się napisać kryminały – myślę o Janie Kjerstadzie, Larsie Saabye Christensenie, Royu Jacobsenie... Stąd bierze się tradycja skandynawskich kryminałów, dlatego tak wielu je pisze i tak wielu je czyta. W Norwegii jest w czym wybierać, jest duża grupa pisarzy tworzących wysokiej jakości ambitną literaturę kryminalną. Ale też pewnie w Norwegii powstaje tyle samo słabych kryminałów. Tak jak we wszystkich innych krajach. Co najmniej tyle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta