Zmieniając miasta, trzeba pamiętać o ludziach
Aldo Vargas-Tetmajer | Gmina w ciągu najbliższych 20 lat może stracić połowę mieszkańców i nie będzie potrzebowała aquaparku. Warto wcześniej zastanowić się, w co naprawdę warto zainwestować.
Rz: Czym różni się program URBACT III od innych unijnych programów?
Aldo Vargas-Tetmajer: URBACT kierowany jest do miast. Służy wzmocnieniu ich zintegrowanego rozwoju. Te, które się do niego zakwalifikują, tworzą wspólnie z innymi miastami Unii Europejskiej sieć wymiany wiedzy o zarządzaniu miastami, pracują nad wprowadzaniem w nich zmian i rozwiązaniem problemów ich dotyczących. Nie jest programem, z którego przyznawane są dotacje na budowę dróg czy inne inwestycje.
Program URBACT III składa się z trzech typów sieci, czyli rodzajów projektów. Pierwszy to Sieci Planowania Działań, czyli przygotowanie zintegrowanego planu działania dla wybranych miast na podstawie innowacyjnego pomysłu. Nabór do niego był w zeszłym roku. Drugi rodzaj projektów to Sieci Wdrażania zintegrowanych strategii i planów działania, które miasta już uchwaliły i zamierzają realizować w najbliższym czasie. Nabór do niego właśnie trwa. Trzeci rodzaj to Sieci Transferu, do którego nabór rozpocznie się w przyszłym roku. W nich będą wykorzystywane dobre praktyki miast europejskich w lokalnych warunkach polskich miast.
Jakie korzyści mogą mieć miasta z takiej wymiany wiedzy?
Bardzo często środki unijne z tzw. twardych programów przeznaczane są na konkretne cele inwestycyjne. Po ich realizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta