Uchwała obowiązuje po jej ogłoszeniu
Uchwale w sprawie wyznaczenia inkasentów podatków i opłat lokalnych rada gminy nie może nadać wstecznej mocy obowiązującej. Takie postanowienie będzie bowiem sprzeczne z prawem.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu orzekła nieważność postanowienia uchwały Rady Gminy w Świerczowie z 25 lutego br. w sprawie poboru podatków i wyznaczenia inkasentów, zgodnie z którym uchwała wchodziła w życie „z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2016 r.". W ocenie izby postanowienie to jest sprzeczne z art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.
– Zasada dotycząca obowiązywania prawa wynikająca z art. 88 konstytucji stanowi, że warunkiem wejścia w życie ustaw i rozporządzeń oraz aktów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie. Z przepisu tego wynika również, że datą początkową, od której akt prawny może wejść w życie, jest data publikacji – wskazuje Jan Uksik, zastępca prezesa RIO w Opolu.
A uszczegółowieniem normy konstytucyjnej jest art. 42 ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym zasady i tryb ogłaszania aktów prawa miejscowego określa ustawa o ogłaszaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta