Wadliwe rozwiązanie umowy nie zawsze jest wykroczeniem
Rozwiązanie umowy o pracę z działaczem związkowym, mimo braku zgody organizacji związkowej, nie zawsze stanowi rażące naruszenie przepisów prawa pracy i nie zawsze oznacza popełnienie wykroczenia przez pracodawcę. Zależy to w szczególności od tego, jakie były przyczyny rozwiązania umowy. Jeżeli było to ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych przez działacza związkowego, to pracodawca – rozwiązując z nim umowę, nawet z naruszeniem przepisów – nie popełnia wykroczenia.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 16 listopada 2004 r. (II KK 222/04).
Stan faktyczny
Pracodawca rozwiązał umowę o pracę z pracownicą będącą przewodniczącą zakładowej organizacji związkowej, objętą z tego tytułu szczególną ochroną zatrudnienia. Uczynił to mimo braku zgody organizacji związkowej. Jako przyczynę wskazał prowadzenie przez pracownicę działalności konkurencyjnej ze szkodą dla pracodawcy.
Rozstrzygnięcie
Sąd I instancji uznał pozwanego za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu. Sąd II instancji podtrzymał ten wyrok. Obydwa sądy uznały, że doszło do popełnienia wykroczenia już tylko z tego powodu, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta