Bakterie powodują depresję
Niektóre mikroby zamieszkujące jelita mogą negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne.
Szkodliwe działanie niektórych bakterii zamieszkujących układ trawienny pokazali naukowcy amerykańscy ze Szkoły Medycznej Mount Sinai w Nowym Jorku. Badacze przeprowadzili eksperymenty na myszach. Pobrali bakterie z jelit gryzoni chorych na depresję, następnie wszczepili je zwierzętom zdrowym. Pod wpływem mikrobów myszy zdrowe zmieniły swoje zachowanie na typowe dla depresji: zaczęły unikać interakcji społecznych.
Łatwiej spowodować, niż zwalczyć
Jak tłumaczą naukowcy, efekt bierze się stąd, że niektóre bakterie jelitowe wpływają negatywnie na otoczkę mielinową nerwów w mózgu. Mielina jest substancją wytwarzaną przez komórki otaczające aksony neuronów, bardzo ważną dla pracy mózgu. Wcześniejsze badania przeprowadzone w tym samym ośrodku naukowym wykazały, że osłabienie otoczki mielinowej może powodować depresję. Jest to przyczyna, dla której wielu pacjentów chorujących na stwardnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta