Każdy zapłaci rachunek za ratowanie górnictwa
Powstająca Polska Grupa Górnicza wyjdzie na prostą wtedy, gdy energia w hurcie podrożeje o 11 proc.
Aneta Wieczerzak- -Krusińska
Biznesplan państwowej PGG tworzonej z mozołem w miejsce Kompanii Węglowej zakłada spadek operacyjnych kosztów wydobycia do 214 zł/t już w przyszłym roku. Łącznie z amortyzacją wydobycie tony czarnego paliwa może więc kosztować 235 zł/t.
Tymczasem energetyka za węgiel z Kompanii Węglowej płaciła w ostatnich miesiącach 200 zł/t – szacuje Krzysztof Kubiszewski z DM Trigon.
Spodziewa się, że ceny węgla wzrosną do wskazanych 235 zł/t, mimo że są duże zapasy węgla zgromadzone na zwałach kopalń i przy elektrowniach – wystarczyłyby prawdopodobnie na ponad kwartał.
Jak tłumaczy Kubiszewski, każda z energetycznych spółek Skarbu Państwa po wejściu kapitałowym do węglowej grupy będzie zainteresowana poprawą jej wyników. – Spółki będą miały motywację przenieść wyższe ceny węgla na klienta końcowego w cenach hurtowych energii – wyjaśnia analityk. – Cena energii musi wzrosnąć średnio o 18 zł/MWh, żeby biznesplan PGG się dopinał.
To scenariusz optymistyczny dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta