Z wydaniem świadectwa pracy nie wolno zwlekać
Jeśli pracodawca nie wydaje dokumentu potwierdzającego przebieg zatrudnienia, pracownik może wnieść skargę do Państwowej Inspekcji Pracy lub wystąpić do sądu z powództwem przeciwko niemu.
Bez aktywności w czasie choroby
Jeśli lekarz wystawił zwolnienie na druku ZUS ZLA, pracodawca nie może w tym okresie dopuścić niedysponowanego do pracy.
- Pracownik przedłożył u pracodawcy zwolnienie lekarskie od 20 do 29 lutego 2016 r. (to okres wynagrodzenia chorobowego). Od 22 do 24 lutego stawiał się do pracy i świadczył ją, a od 25 lutego do końca orzeczenia lekarskiego, tj. do 29 lutego, ponownie przebywał na zwolnieniu. Jak pracodawca powinien rozliczyć zwolnienie lekarskie? Czy pracownikowi należy się wynagrodzenie za czas choroby?
Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby polega na ustaleniu, czy ubezpieczony w okresie orzeczonej niezdolności do pracy nie wykonuje pracy zarobkowej oraz czy nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem. Taki sposób postępowania wskazuje § 5 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (DzU nr 65, poz. 743). Stosownie do tego przepisu pracodawca, który wiedział że pracownik od 20 do 29 lutego 2016 r. jest niezdolny do pracy wskutek choroby i lekarz wystawił zwolnienie na ten okres na druku ZUS ZLA, nie mógł go dopuścić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta