Sprzedaż gminnego lokalu podlega PCC
Tylko sprzedaż lokalu na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami może być wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w interpretacji z 14 kwietnia 2016 r. (IBPB-2-1/4514-80/16/AD) kwestię rozliczenia sprzedaży nieruchomości.
Sprawa dotyczyła gminy, która planuje ustanowienie odrębnych własności lokali oraz ich sprzedaż czterem małżeństwom i trzem osobom indywidualnym. Gmina nabyła prawo własności nieruchomości od przedsiębiorstwa państwowego na podstawie decyzji komunalizacyjnej wojewody. Rada gminy ustaliła w uchwale, że sprzedaż mieszkań odbywać się będzie w oparciu o art. 47a ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe", a do sprzedaży mają zastosowanie zapisy dotyczące warunków sprzedaży określone w art. 42 – 46 tej ustawy. Gmina zapytała, czy tego typu transakcja będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Dyrektor izby skarbowej przypomniał, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Na podstawie art. 4 pkt 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta