Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Młodzi, prawicowi, pragmatyczni

14 maja 2016 | Plus Minus | Michał Płociński
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Plus Minus
Henryk Domański, socjolog
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa
Henryk Domański, socjolog

Henryk Domański, socjolog | Bunt młodzieży z 1968 roku 
był skutkiem przypływu lewicowości. W 2016 roku dokonał się zwrot w drugą stronę. Młodzież nie akceptuje zachowań, które odbiegają 
od wartości moralnych, 
czego świadectwem jest negatywna ocena aborcji.

"Plus Minus": Kto za młodu nie był socjalistą, ten na starość...?

Henryk Domański, socjolog: Będzie świnią, jak podobno twierdzili Bismarck i Clemenceau. To tylko powiedzenie, ale z badań, jakie przeprowadzono w wielu krajach, rzeczywiście wynika, że poglądy ludzi zmieniają się z wiekiem. Prawidłowością jest, że ludzie młodzi są bardziej otwarci, tolerancyjni, wyczuleni na krzywdę społeczną czy walkę z nierównościami i bardziej krytyczni. Zarazem są najbardziej podatni na radykalizm, przy czym dotychczas utożsamiano te poglądy z radykalizmem lewicowym. Jest to związane z tym, że młodzi są bardziej skłonni do przekształcania rzeczywistości, czyli po prostu otwarci na zmianę. Świat, w którym żyją, uważają daleko bardziej za niesprawiedliwy niż starsze roczniki.

Jak poglądy te zmieniają się z wiekiem?

Analizując te tendencje w zależności od wieku, stwierdzono, że w miarę jak człowiek się starzeje, staje się zarazem bardziej konserwatywny. Można to nazwać efektem wieku, w odróżnieniu choćby od zmian wynikających z jakiegoś wydarzenia historycznego, związanego np. z dojściem partii prawicowych do władzy.

Czyli jeśli ktoś ma lewicową wrażliwość za młodu, na starość może stać się konserwatystą. Ale jeśli ktoś jest konserwatywny już jako nastolatek, to z wiekiem będzie się stawał tylko jeszcze bardziej konserwatywny, tak?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10445

Wydanie: 10445

Zamów abonament