Młodzi, prawicowi, pragmatyczni
Henryk Domański, socjolog | Bunt młodzieży z 1968 roku był skutkiem przypływu lewicowości. W 2016 roku dokonał się zwrot w drugą stronę. Młodzież nie akceptuje zachowań, które odbiegają od wartości moralnych, czego świadectwem jest negatywna ocena aborcji.
"Plus Minus": Kto za młodu nie był socjalistą, ten na starość...?
Henryk Domański, socjolog: Będzie świnią, jak podobno twierdzili Bismarck i Clemenceau. To tylko powiedzenie, ale z badań, jakie przeprowadzono w wielu krajach, rzeczywiście wynika, że poglądy ludzi zmieniają się z wiekiem. Prawidłowością jest, że ludzie młodzi są bardziej otwarci, tolerancyjni, wyczuleni na krzywdę społeczną czy walkę z nierównościami i bardziej krytyczni. Zarazem są najbardziej podatni na radykalizm, przy czym dotychczas utożsamiano te poglądy z radykalizmem lewicowym. Jest to związane z tym, że młodzi są bardziej skłonni do przekształcania rzeczywistości, czyli po prostu otwarci na zmianę. Świat, w którym żyją, uważają daleko bardziej za niesprawiedliwy niż starsze roczniki.
Jak poglądy te zmieniają się z wiekiem?
Analizując te tendencje w zależności od wieku, stwierdzono, że w miarę jak człowiek się starzeje, staje się zarazem bardziej konserwatywny. Można to nazwać efektem wieku, w odróżnieniu choćby od zmian wynikających z jakiegoś wydarzenia historycznego, związanego np. z dojściem partii prawicowych do władzy.
Czyli jeśli ktoś ma lewicową wrażliwość za młodu, na starość może stać się konserwatystą. Ale jeśli ktoś jest konserwatywny już jako nastolatek, to z wiekiem będzie się stawał tylko jeszcze bardziej konserwatywny, tak?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta