Zróżnicowane godziny otwarcia sklepów spożywczych i monopolowych naruszają prawo
Nie można ograniczać prawa przedsiębiorcy do prowadzenia legalnej działalności gospodarczej w trosce o porządek publiczny, stosując wadliwe instrumenty prawne. Zwłaszcza jest tak, gdy do żadnych naruszeń tego porządku jeszcze nie doszło i nie wiadomo, czy w ogóle dojdzie.
W sprawie chodziło o firmę, która zaskarżyła miejscowe przepisy o dniach i godzinach otwierania oraz zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych, a także usługowych.
Z treści załącznika do przepisów wynikło, że zasady pracy placówek handlowych z artykułami żywnościowymi i przemysłowymi zostały ukształtowane odmiennie (przewidują możliwość prowadzenia działalności w szerszych godzinach pracy) niż zasady pracy sklepów i stoisk prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa) znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.
Kiedy trzeba zamknąć
Spółka wskazała, że w stosunku do placówek handlowych z artykułami żywnościowymi i przemysłowymi obowiązują godziny handlu: w dni powszednie i soboty robocze – co najmniej od 11. 00 do 17.00, w dni wolne od pracy (oprócz świąt) – co najmniej od 11.00 do 13.00. A w dniach bezpośrednio poprzedzających Święta Wielkanocne, Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok obowiązuje godzina zamknięcia nie wcześniej niż o 15.00.
Rada ustaliła zaś, że w sklepach z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta