Biurowe królestwo w Polsce, a nie w Azji
Pozycja Polski umocniła się wśród czołowych lokalizacji na globalnej mapie usług dla biznesu.
Tak wynika z najnowszych danych ABSL (Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych). To bardzo dobra wiadomość dla inwestorów, którzy planują kolejne biurowce.
W Polsce działa dziś 936 centrów świadczących usługi dla biznesu, w tym 676 to ośrodki zagraniczne. Pod względem liczby centrów usług pierwsze miejsce zajmuje Warszawa (155 centrów, w tym 29 polskich). Na drugim miejscu (ze 138 centrami, w tym 16 polskimi) plasuje się Kraków, a trzecią pozycję zajmuje Wrocław (111 centrów, w tym 21 polskich). Na dalszych pozycjach znalazły się: Trójmiasto, aglomeracja katowicka, Poznań, Łódź, Lublin, Bydgoszcz, Rzeszów, Szczecin.
Wojciech Popławski, wiceprezes ABSL, zwraca uwagę, że wokół sektora nowoczesnych usług biznesowych wytworzył się system powiązań i współpracy z branżą nieruchomości komercyjnych, firmami rekrutacyjnymi, administracją miast, ośrodkami akademickimi oraz start-upami.
– Obawy o niską trwałość inwestycji w centra usług w Polsce i związany z tym exodus miejsc pracy do Azji nie znajdują pokrycia w rzeczywistości – uważają szefowie ABSL.
Biura zyskują
I deweloperzy, i inwestorzy centrów zgodnie przyznają, że sektor usług dla biznesu ma duży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta