Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawodowe wybory często dokonywane po studiach

06 lipca 2016 | Ekonomia
Zaczynając studia, mało myślimy o przyszłej pracy
źródło: Rzeczpospolita
Zaczynając studia, mało myślimy o przyszłej pracy

Prawie połowa studentów i absolwentów przewiduje, że nie będzie pracować w wyuczonym zawodzie, a co czwarty wybrałby inny kierunek.

Anita Błaszczak

Wybierając studia, młodzi ludzie najczęściej szukają kierunku zgodnego z ich zainteresowaniami, który daje też możliwość zdobycia unikatowej wiedzy i umiejętności. Rzadziej myślą o dobrze płatnej pracy. Oczekiwania są więc spore i – jak dowodzi badanie przeprowadzone przez firmę SW Research na zlecenie spółki Coders Lab – rzeczywistość nierzadko od nich odbiega.

Prawie 31 proc. z 1400 ankietowanych studentów i absolwentów przyznało, że jeszcze w trakcie studiów, lub wkrótce po ich zakończeniu, zdali sobie sprawę, że wybrany kierunek nie spełnia ich oczekiwań. Najczęściej okazywało się, że nie daje on większych szans na zdobycie dobrze płatnej pracy ani też nie zapewnia umiejętności pożądanych na rynku.

Brak perspektyw pracy

– Te dane mogą świadczyć o tym, że w wielu wypadkach oczekiwania studiujących nie pokrywają się z realiami i wymaganiami rynku pracy, a decyzja o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10489

Wydanie: 10489

Spis treści
Zamów abonament