Potencjalna możliwość użycia auta prywatnie nie ogranicza preferencji
Bezwzględny zakaz używania samochodów do celów osobistych, znajdujący odzwierciedlenie w regulaminie i potwierdzony ewidencją przebiegu, a także mechanizmy kontroli używania pojazdów, dają prawo do pełnego odliczenia VAT.
Sprawa dotyczyła prawa do pełnego odliczenia VAT od zakupów eksploatacyjnych związanych z użytkowaniem przez pracowników samochodów służbowych. Z wnioskiem o wykładnię przepisów wystąpiło przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją maszyn i urządzeń dla sektora górniczego. Wyjaśniło, że jest pracodawcą, płatnikiem PIT i czynnym podatnikiem VAT. W swojej działalności użytkuje służbowe pojazdy samochodowe, z których część została przydzielona zatrudnionym pracownikom w celu umożliwienia im właściwej realizacji powierzonych obowiązków służbowych.
Zasady używania aut są określone w regulaminie. Przewiduje on dwie kategorie służbowych pojazdów samochodowych, tj. używane wyłącznie do celów służbowych oraz wykorzystywane zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych.
Po szczegółowym opisie zasad korzystania i nadzorowania użytku aut w firmie spółka zapytała o pełne prawo do odliczenia VAT. Chciała się upewnić, czy użycie samochodu służbowego, kwalifikowanego na podstawie art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT, dla którego prowadzona jest ewidencja, użytkowanego przez pracownika także w celu dojazdu do/z miejsca zamieszkania w związku z uczestnictwem w negocjacjach, podróżą służbową bądź...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta