Zwrot wydatków za delegację bez podatku – tylko do wysokości limitów
Diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika – do wysokości określonej w przepisach – nie są podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe i nie są opodatkowane PIT.
KATARZYNA MAŁOLEPSZY
Powszechnym zjawiskiem w działalności gospodarczej są podróże służbowe pracowników, zarówno te krajowe, jak i zagraniczne. Wyzwaniem dla wielu przedsiębiorców jest odróżnienie oddelegowania pracownika od podróży służbowej. Wbrew pozorom różnica między tymi dwoma bardzo podobnymi zagadnieniami nie jest tylko kwestią akademickiego sporu, lecz ma swoje konsekwencje zarówno w rozliczeniach pracodawcy, jak i pracownika.
Dwie różne kategorie
Z oddelegowaniem pracownika mamy do czynienia, gdy przedsiębiorca wyśle (przydzieli) pracownika do wykonywania pracy na określony czas do miejscowości innej niż wskazana w umowie o pracę, co wiąże się ze zmianą wskazanego w umowie miejsca wykonywania pracy. Zmiana taka następuje poprzez podpisanie aneksu do umowy o pracę, zmieniającego warunki pracy. Co istotne, w przepisach prawa nie ma definicji oddelegowania, co często jest przyczyną sporów z organami kontroli w zakresie zachowania wymogów formalnych związanych ze stosunkiem pracy. Pewną podpowiedź w tym zakresie może dać analiza orzecznictwa sądowego, zgodnie z którym o oddelegowaniu możemy mówić w sytuacji długotrwałej zmiany miejsca wykonywania pracy przez pracownika. Jednak wciąż będzie to tylko pewne przybliżenie, a nie zdefiniowanie pojęcia „oddelegowanie".
Natomiast...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta