Czy faktura VAT RR może mieć postać elektroniczną
Dokumenty wystawiane dla rolnika ryczałtowego przez nabywcę produktów rolnych muszą zawierać m.in. czytelne podpisy osób uprawnionych do ich wystawienia i otrzymania. Fiskus uważa, że powinny mieć postać papierową.
Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Nabywa m.in. produkty rolne od rolników ryczałtowych. Na udokumentowanie nabycia wystawia faktury VAT RR w formie papierowej. Spółka chce zwrócić się z prośbą do swoich kontrahentów o akceptację przesyłania do nich faktur sprzedaży w formacie pdf drogą mailową. Czy po otrzymaniu tej akceptacji od rolników ryczałtowych spółka będzie mogła wysyłać do nich drogą mailową wystawiane przez siebie faktury VAT RR w formacie pdf? –pyta czytelnik.
Na wstępie należy wyjaśnić, że przez:
Σ fakturę elektroniczną rozumie się fakturę w formie elektronicznej wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym (zob. art. 2 pkt 32 ustawy o VAT);
Σ fakturę rozumie się dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie (art. 2 pkt 31 ustawy o VAT).
Zasady wystawiania faktur VAT RR regulują przepisy działu XII (Procedury szczególne) rozdziału 2 (Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych) ustawy o VAT.
Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta