Przesyłkę z urzędu trzeba oddać osobie upoważnionej
Dostarczenie decyzji podatnikowi – osobie fizycznej na adres spółki, w której jest on tylko udziałowcem, nie jest skutecznym doręczeniem pisma.
Zasady doręczania pism w postępowaniu podatkowym zostały określone w rozdziale 5 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). Należy wyróżnić następujące rodzaje doręczeń:
1. właściwe – kiedy następuje doręczenie korespondencji bezpośrednio adresatowi:
- w miejscu zamieszkania albo pod adresem do doręczeń w kraju;
- w miejscu pracy lub prowadzenia działalności przez adresata – adresatowi lub osobie upoważnionej przez pracodawcę do odbioru korespondencji;
- w siedzibie organu podatkowego;
- w sytuacji niemożności doręczenia korespondencji w sposób wyżej wskazany – także w każdym innym miejscu, gdzie się adresata zastanie (art. 148 § 3 o.p.).
2. zastępcze, czyli tzw. doręczenie za pokwitowaniem pełnoletniemu domownikowi, a gdyby go nie było lub odmówił przyjęcia pisma – sąsiadowi, zarządcy domu lub dozorcy – gdy osoby te podjęły się oddania pisma adresatowi (art. 149 o.p.). Przy czym w takiej sytuacji zawiadomienie o doręczeniu pisma sąsiadowi, zarządcy domu lub dozorcy umieszcza się w oddawczej skrzynce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta