Odzyskanie nadpłaty nie jest trudne
Procedura stwierdzenia nadpłaty jest szczególnie przydatna dla przedsiębiorców, gdyż to głównie oni są narażeni na błędy w rozliczeniach. Przykładowo podatnicy VAT mogą korzystać z niej dla uwzględniania zapomnianych faktur.
Zdarza się, że organ podatkowy powinien zwrócić podatnikowi pieniądze. Niestety podatnicy zbyt często wyobrażają sobie procedury urzędowe jako znacznie bardziej skomplikowane niż są w rzeczywistości. Z tego powodu uważają, że odzyskanie należnych im kwot nie jest warte zachodu. A tymczasem przyswojenie kilku istotnych informacji na ten temat pozwala na uzyskanie zwrotu nadpłaconych podatków bez znacznego nakładu czasu.
Niniejszy artykuł wyjaśnia podstawy funkcjonowania mechanizmu nadpłat w taki sposób, aby ułatwić:
1) rozpoznawanie sytuacji, w których przysługuje nadpłata;
2) składanie wniosków o stwierdzenie nadpłaty.
Powstają w dwóch przypadkach
Dla zrozumienia funkcjonowania zwrotu nadpłat, najważniejsze jest wyjaśnienie skąd w praktyce biorą się przypadki przepłacania podatków. Przyczyny powstawania nadpłat można podzielić na dwie grupy:
1. Powstałe na skutek działania podatnika
Wiążą się najczęściej z koniecznością składania deklaracji. Większość podatków wymaga samodzielnego naliczenia kwoty do zapłacenia. Może więc dojść do sytuacji, w której podatnik pomyli się na swoją niekorzyść....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta