Rozwój w dziedzinie innowacyjnych materiałów przyniesie firmie dotację
Technologie materiałów konstrukcyjnych, fotonicznych, nanoelektronicznych oraz bezodpadowe technologie materiałowe są przedmiotem zainteresowania programu TechMatStrateg. Firmy, które będą prowadzić badania w tym zakresie, mogą pozyskać łącznie 150 mln zł. Konkurs prowadzi Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Program TechMatStrateg ma za zadanie wspierać wzrost innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Wynikiem realizowanych w ramach programu projektów będzie opracowanie i przygotowanie wdrożenia nowych produktów, technik i technologii oraz innych rozwiązań mających zastosowanie w dziedzinach objętych zakresem tematycznym konkursu. A w obszarze zainteresowania pierwszego, który został ogłoszony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, pozostają:
- technologie materiałów konstrukcyjnych,
- technologie materiałów fotonicznych i nanoelektronicznych,
- bezodpadowe technologie materiałowe i technologie biodegradowalnych materiałów inżynierskich.
I właśnie na prowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych w zakresie takich materiałów i technologii firmy mogą starać się o dotacje.
Tylko konsorcja
Przy tym nie mogą robić tego samodzielnie. Wniosek o dofinansowanie może złożyć wyłącznie konsorcjum naukowe, utworzone przez minimum trzy podmioty, a maksymalnie przez siedem. W jego skład musi wchodzić co najmniej jedna jednostka naukowa i co najmniej jeden przedsiębiorca. Dofinansowanie będzie można przeznaczyć na fazę badawczą oraz fazę przygotowania wyników badań (prac rozwojowych) do wdrożenia (komercjalizacji).
Dwa etapy
Faza badawcza może obejmować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta