Jak zabezpieczyć dług kredytowy
Sposobem zabezpieczenia zobowiązań przez jednostki samorządu terytorialnego może być zastaw rejestrowy na udziałach i akcjach spółek komunalnych. Trzeba jednak poznać konsekwencje jego ustanowienia.
Bartłomiej Bronisz
Jedną z najważniejszych kwestii związanych z zaciąganiem długu przez kredytobiorców jest udzielenie kredytodawcy odpowiedniego zabezpieczenia spłaty zaciąganego zobowiązania. Jakość udzielanego zabezpieczenia ma, obok finansowej kondycji potencjalnego kredytobiorcy, bezpośredni wpływ na koszt potencjalnego kredytu. Im lepsze i bardziej wartościowe zabezpieczenie tym koszt kredytu niższy. Samorządy, które dzięki szerokiemu dostępowi do środków unijnych, stały się jednymi z najważniejszych inwestorów w Polsce, zostały również postawione przed decyzją w jakiej formie udzielić zabezpieczenia kredytodawcom, by z jednej strony zapewnić sobie niższe koszty finansowania, a z drugiej by nie dopuścić do naruszenia zasad dyscypliny finansów, które je wiążą.
Przedmiot zastawu
Jedną z form zabezpieczenia jaką mogą zaproponować jednostki samorządu terytorialnego (j.s.t.) jest zastaw rejestrowy na udziałach lub akcjach spółek komunalnych. Od kiedy realizacja gospodarki komunalnej odbywa się w coraz większym stopniu poprzez spółki prawa handlowego z większościowym lub całkowitym udziałem j.s.t. (spółki komunalne), ta forma zabezpieczenia może być wykorzystywana przez nie również w odniesieniu do zabezpieczenia zobowiązań zarówno własnych, jaki i zaciąganych przez spółki komunalne.
W tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta