Opłaty za pobyt w domach pomocy społecznej z VAT
Wyłączenie organów władzy publicznej z grona podatników VAT jest możliwe tylko, gdy wykonują one czynności w ramach przypisanych im specyficznych zadań i funkcji państwowych.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi rozstrzygnął w interpretacji z 7 lipca 2016 r. (1061-IPTPP3.4512.242.2016.1.JM) kwestię opodatkowania podatkiem VAT pobieranych przez gminę opłat za pobyt podopiecznych w domach pomocy społecznej. Gmina posiada wiele jednostek budżetowych, wśród których znajduje się dom pomocy społecznej (DPS). Na chwilę obecną DPS korzysta ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ustawy o VAT. Z dniem 1 stycznia 2017 r. jednak działalność gminy i jej jednostek zostanie scentralizowana, co oznacza, że od tego momentu czynności wykonywane przez DPS będą podlegały wykazaniu w deklaracji składanej przez gminę.
DPS prowadzi działalność w zakresie zapewnienia podopiecznym potrzeb bytowych i opiekuńczych pobierając z tego tytułu tzw. opłatę za pobyt. Wysokość opłaty ustalana jest na podstawie ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 163 ze zm.), w drodze decyzji administracyjnej. Gmina zapytała czy w zakresie przedmiotowych opłat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta