Wypełnianie wyrobisk w kamieniołomach
Unieszkodliwianie odpadów nie może być jednocześnie uznane za odzysk. Obróbka zmieszanych odpadów wymusza natomiast wiele cząstkowych kwalifikacji tego procesu.
Od klasyfikacji tego, co dzieje się z powydobywczymi otworami w ziemi, zasypywanymi różnymi materiałami uważanymi za odpady, zależy legalna procedura, jaką wolno stosować przedsiębiorcom za zgodą administracji publicznej. Dlatego Consiglio di Stato, która pełni we Włoszech rolę naczelnego sądu administracyjnego, zapytała luksemburski Trybunał Sprawiedliwości, jakiemu systemowi zezwoleń powinien podlegać wniosek spółki, która poprosiła regionalny urząd ds. działalności wydobywczej o zgodę na rozszerzenie obszaru kamieniołomu, w którym zamierzała wypełniać przestrzenie uprzednio wyeksploatowane rozmaitymi, ale niepowydobywczymi odpadami.
Projekt rekultywacji
Edilizia Mastrodonato, włoska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, skierowała do regionalnego urzędu ds. działalności wydobywczej prowincji Bari wniosek o rozszerzenie obszaru swego działania. Dołączyła doń operacyjny projekt rekultywacji środowiska. Dokument ten przewidywał wypełnienie odpadami innymi niż wydobywcze (o objętości 1200000 metrów sześciennych) obszarów uprzednio wyeksploatowanych kamieniołomów.
Wówczas pojawiła się rozbieżność stanowisk między Edilizią Mastrodonato a Bari co do procedury, jaką powinna stosować spółka, by móc wypełniać obszary powydobywcze. Po niespełna czterech miesiącach od rozpoczęcia sporu spółka powiadomiła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta