Nie zawsze konieczny udział czynnika społecznego
Jeżeli w postępowaniu w sprawie wydania decyzji środowiskowej nie jest przeprowadzana ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, to postępowanie takie nie stanowi tzw. postępowania wymagającego udziału społeczeństwa.
W takim postępowaniu organizacji ekologicznej nie przysługuje szczególne uprawnienie procesowe polegające na możliwości złożenia odwołania od decyzji, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi tej organizacji, także w przypadku, gdy nie brała ona udziału w postępowaniu przed organem pierwszej instancji.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 czerwca 2016 r., w którym oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 15 maja 2014 r. (IV SA/Wa 2909 /13).
Stan faktyczny
Inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy centrum handlowego. Prezydent miasta uznał, że w postępowaniu tym nie ma konieczności przeprowadzania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Organ wydał decyzję środowiskową, od której żadna ze stron postępowania w ustawowym terminie nie złożyła odwołania. Odwołanie złożyło jednak stowarzyszenie będące organizacją ekologiczną. Stowarzyszenie nie brało udziału w postępowaniu przed organem I instancji. W odwołaniu stowarzyszenie złożyło wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
Samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta