Wolne za naukę po godzinach
Udział członka korpusu służby cywilnej w szkoleniach traktowany jest na równi z wykonywaniem przez niego obowiązków służbowych. Ale tylko gdy jest kierowany na nie przez przełożonego.
Jednym z podstawowych obowiązków członka korpusu służby cywilnej jest rozwijanie własnej wiedzy zawodowej. Tę powinność osoba zatrudniona w administracji rządowej może realizować np. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach w tym organizowanych specjalnie dla służby cywilnej, ale także np. poprzez samokształcenie. Przy czym udział w szkoleniach przeznaczonych dla sc jest dla członków korpusu sc obowiązkowy. Podejmowanie innych form kształcenia, z oczywistych względów już nie.
Od rodzaju dokształcania zależą uprawnienia, jakie z tego tytułu przysługują uczącym się członkom korpusu. Jeśli podnoszą oni kwalifikacje w ramach szkoleń organizowanych dla służby cywilnej uprawnienia wynikają z ich ustawy pragmatycznej. Jeśli dokształcają się poza służbą cywilną zakres ich uprawnień wynika z kodeksu pracy (art. 1031–1036 ).
Rodzaje szkoleń sc
Ustawa pragmatyczna wyróżnia następujące rodzaje szkoleń w służbie cywilnej:
- szkolenia centralne – planowane, organizowane i nadzorowane przez szefa Służby Cywilnej,
- szkolenia powszechne – planowane, organizowane i nadzorowane przez dyrektora generalnego urzędu,
- szkolenia w ramach indywidualnego programu rozwoju zawodowego członka korpusu służby cywilnej – planowane, organizowane i nadzorowane przez dyrektora generalnego urzędu w porozumieniu z zatrudnionym w danym urzędzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta