Jest jeszcze czas na decyzję
SPRAWOZDAWCZOŚĆ | Zbliżający się koniec roku jest dobrym okresem na zastanowienie się, czy skorzystać z możliwości stosowania uproszczeń, jakie nowelizacja ustawy o rachunkowości z 2015 r. dała jednostkom uznawanym za małe.
Choć nowelizacja ustawy o rachunkowości (dalej: uor) miała miejsce w roku 2015, nie wszystkie jednostki dostrzegły płynące z niej korzyści w pierwszym roku jej obowiązywania. Jednak zacznijmy od początku.
WARUNKI
Jednostkami małymi mogą być jednostki, które zostały wymienione w art. 3 ust. 1c uor, jednak tylko w przypadku spełnienia określonych warunków uzależnionych od formy prowadzenia działalności.
Spółki handlowe (spółki osobowe i kapitałowe, również w organizacji), spółki cywilne osób prawnych, inne osoby prawne oraz oddziały przedsiębiorców zagranicznych a także osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie prowadzące obowiązkowo księgi rachunkowe mają prawo uzyskać status jednostki małej, jeżeli w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy, nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:
a) 17 000 000 zł – w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,
b) 34 000 000 zł – w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,
c) 50 osób – w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty.
Za jednostkę małą mogą być uznane również wyżej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta