Czy środki trwałe kupione z dotacji powiększą koszty
PIT/CIT | Znaczny wydatek na maszynę nie może być uwzględniony w rachunku podatkowym bezpośrednio, tylko przez amortyzację. Otrzymanie w późniejszym czasie dofinansowania na jej zakup oznacza konieczność pomniejszenia odpisów w części odpowiadającej otrzymanemu wsparciu.
W ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przedsiębiorca zawarł umowę dotyczącą dotacji na zakup środka trwałego (maszyna). Otrzyma zwrot 30 proc. wartości początkowej środka trwałego po przedstawieniu rozliczenia zakupu maszyny oraz dowodów księgowych potwierdzających wprowadzenie maszyny do ewidencji środków trwałych. Maszyna została zakupiona w czerwcu 2016 r. ze środków własnych oraz z kredytu bankowego i wprowadzona do ewidencji środków trwałych, kiedy była kompletna i zdatna do użytkowania, tj. 30 czerwca 2016 r.
Przedsiębiorca amortyzuje maszynę od pełnej wartości początkowej według metody liniowej. Pierwszy odpis amortyzacyjny odliczył za czerwiec 2016 r. W październiku 2016 r. przedsiębiorca otrzymał środki z dotacji. Czy powinien skorygować wysokość dokonanych odpisów amortyzacyjnych do wysokości udziału procentowego środków własnych zainwestowanych w zakup maszyny? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty (z zastrzeżeniem art. 14 ust. 3 pkt 13 ustawy o PIT) i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta