Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Władza bierze się za sędziów

09 listopada 2016 | Rzecz o prawie | Agata Łukaszewicz

Zainteresowanie majątkiem sędziów i ich rodzin, w tym osób skazywanych przez nich za najcięższe przestępstwa, należy zestawić z prawem do prywatności sędziego i jego rodziny. Sędzia też jest człowiekiem.

Rz: Sejm uchwalił właśnie zmiany dla sędziów. Od początku krytykowali te propozycje. Nie udało się przekonać ministra?

Krystian Markiewicz, prezes SSP Iustitia, sędzia SO w Katowicach: SSP Iustitia, podobnie jak inne stowarzyszenia sędziowskie, zwróciły się do prezydenta i ministra sprawiedliwości z prośbą o spotkanie. Do tej pory żaden nie zechciał z tego zaproszenia skorzystać. Jeśli zaś chodzi o projekty aktów prawnych i prace legislacyjne, to argumenty merytoryczne, na których budujemy nasze opinie, nie są dziś decydujące.

Jawne oświadczenia majątkowe mają służyć transparentności? Zdaniem sędziów zagrożą ich bezpieczeństwu, a przecież prokuratorzy też walczą z przestępczością, a ich oświadczenia są już jawne.

Jawność oświadczeń w obu przypadkach nie jest uzasadniona. Badania zlecone przez MS pokazały, że taka transparentność niczemu nie służy i nie jest znana w krajach UE. MS zapłaciło więc za badania, które okazały się niezgodne z jego założeniami, więc wyrzucono je do kosza i postanowiono argumenty merytoryczne zastąpić populistycznymi hasłami transparentności. GRECO wskazuje, że Polska jest „czysta od korupcji" i ma najlepsze wskaźniki wśród byłych państw bloku sowieckiego. Spójrzmy np. na Albanię, gdzie oświadczenia są jawne, a nie ma to żadnego przełożenia na wskaźniki. Dodam, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10595

Wydanie: 10595

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament